21/07/2020

Ofisler hayatımızdan çıkıyor mu?

ile Birsen Çevik Akgünlü

Mart 2020’de mekan bağımsız çalışmaya başlayan ilk firmalardan biri olduk. Ve hala merkez ofis çalışanlarımız tercih ettikleri lokasyonlardan çalışmaya devam ediyorlar.

Bir gün pandemi bitecek ve bizim çalışanlarımıza sunacağımız çalışma ortamı formülü ne olacak? Mey Diageo İnsan Kaynakları ekibi olarak bu aralar en fazla kafa yorduğumuz konu, yeni dönem çalışma modelleri. 

Haziran ayında tüm merkez ofis çalışanlarımızın katıldığını bir anket düzenledik ve pandemi sonrası çalışma tercihlerini sorduk:

  • Çalışanlarımızın %20’si mekan bağımsız çalışarak devam etmek istediklerini belirttiler,
  • %77’si haftanın bazı günlerinde ofisten, bazı günlerinde ise ofis dışından çalışacakları hibrit bir modeli tercih ettiler,
  • Sadece %3’ü her gün ofisten çalışma isteğini dile getirdi.

Mekan bağımsız çalışma, trafikte kaybettiğimiz zamanı bizlere hediye etti, bir çok esneklik sunuyor. Böylece sevdiklerimizle daha fazla vakit geçirme ya da kendimize daha fazla vakit ayırma şansımız oluyor. Diğer yandan da iş arkadaşlarımızla sosyalleşmeyi, büyük bir ailenin parçası hissetmeyi özlüyoruz…

Mey Diageo çalışanlarının tercihlerinde de görüldüğü gibi, çoğunluk ofis ortamından tamamen uzaklaşmak istemiyor, hibrit bir modelde çalışmak istiyor. Biz de çalışma modellerimizi yeniliyor, ek menfaatlerimizi bu modellere uyumluyoruz. 

Ekteki Forbes makalesi de ofislerin hayatımızdan neden tamamen çıkmaması gerektiğinden bahsediyor. Okumanızı tavsiye ederim.

Link: Why the office simply cannot go away?

Keyifli okumalar,

Birsen

21 Temmuz 2020

Görsel Kaynak: Jumimarlık

Paylaşmak Güzeldir...