Hakkımda

Birsen Çevik Akgünlü

Tekirdağ’lıyım. Öğretmen bir çiftin çocuğuyum. Başta annem babam olmak üzere, öğretmenlerimin aydın öğretileri ve benimle paylaştıkları zengin kütüphaneleri bugünkü Birsen’nin temellerini oluşturuyor.

Yürekli, kararlı, yaratıcı ve kocaman kalpli kadınlara her zaman hayran oldum. Üniversite yıllarımdan itibaren kadının iş gücüne katılımına ve iş gücünde tutunmasına dair değişik projelerde rol aldım. Professional Women Network (PWN) İstanbul’un kurucu üyelerindenim.

En büyük tutkum; okuyarak, dinleyerek, gezerek, deneyimleyerek yeni şeyler öğrenmek ve öğrendiklerimi çevremdekiler ile paylaşmak…

***
1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünde okumak üzere İstanbul’a geldim. Öğrencilik yıllarımdaki finans staj deneyimlerim sayesinde, insan kaynakları (İK) alanında bir kariyerin beni daha fazla mutlu edeceğini fark ettim ve mezuniyetim sonrasında PricewaterhouseCoopers İK departmanında çalışmaya başladım. 2 yıl sonra Hewlett Packard’a geçiş yaptım.

2001 yılında, British American Tobacco (BAT)’nun Türkiye pazarına girişi sırasında ‘start-up’ ekibine katıldım. BAT’ta geçirdiğim 15 yıl boyunca, şirketin çalışan sayısının 25 kişiden 1,500’lere ulaşmasına liderlik etme şansım oldu.

Şirketin kuruluş döneminde İK süreçlerinin ve sistemlerinin sıfırdan oluşturulması, satış-dağıtımın doğrudan yönetileceği bir saha yapısının kurulması ve geliştirilmesi, Tekel tütün özelleştirmesinin değişim yönetimi ve BAT Macaristan’da yurtdışı deneyimi gibi farklı alanlarında çok değerli deneyimler edindim. Bu deneyimler sayesinde 2017 yılında Fortune tarafından Türkiye’nin en etkin 50 İK Direktöründen biri seçildim.

2016 yılında BAT’taki misyonumu tamamladığıma karar verdim ve PepsiCo Türkiye’ye geçiş yaparak 2 sene çalıştım. Ancak Tekel mirası beni geri çağırdı ve Nisan 2018 tarihinde Mey|Diageo’ya geçiş yaptım.

Şu anki rolümde kariyerimin en ilham verici genel müdürü ve en dayanışmacı liderlik takımıyla beraber, “geçmişin sosyalleşme mirasını yenileyerek gelecek nesillere aktarma” yolcuğumuza önderlik ediyoruz. Çok şanslıyım; çünkü güzel kalpli ve üretken bir ekibim var. Hep beraber hayata geçirdiğimiz, çalışan deneyimi odaklı fikirler sayesinde, 2021 yılında Fast Company tarafından Türkiye’nin en yenilikçi İK Liderleri listesinde 10. sırada yer aldım.

Yaşam boyu öğrenciliğe inananlardanım. Via Akademi’nin Sertifikalı Sanat Terapi eğitimini tamamladım. TPC Leadership Türkiye’nin ICF ACTP Sertifikalı Koçluk ve EMCC Foundation ve Practitioner Sertifikalı Koçluk ve Mentorluk programlarını bitirdim.

Bu aralar en büyük ilham kaynağım ve yeni öğretmenim 8 yaşındaki kızım Bade 🙂