13/08/2019

Dijital Dönüşüm Yıkıcı Olmak Zorunda Değil

ile Birsen Çevik Akgünlü

Dijital Dönüşüm, bir çok firmanın öncelikleri arasında yer alıyor. Harvard Business Review Türkiye ekteki makalede, dijital dönüşüm hakkındaki şehir efsanelerine değinmiş ve gerçeklerin altını çizmiş:

  • Dijital dönüşüm çoğu şirket için yeninin eskiyi tamamen silmesini ya da şirketin esas değer teklifinde radikal değişikliklere gitmesini gerektirmiyor. Bu konudaki yanlış algılar ‘dijital dönüşümün’ göz korkutucu olmasına neden oluyor.
  • Dijitale geçiş müşteri ile ilgilidir, sanıldığı gibi sadece teknoloji ile ilgili değildir!
  • Dijitalleşme hibrit modellerle – fiziksel ve dijital bir arada – çalışma esnekliğini getirir. Fiziksel çalışmaları tamamen ortadan kaldırmaz.
  • Dijital dönüşüme paralel olarak tüm bilişim sistemleri de aynı zamanda yenilemek gerekmez. Hatta böyle bir yaklaşım büyük riskler içerir. Fili parçalarına ayırmak şarttır.

Efsanelere ben de bir ekleme yapmak isterim:

  • Dijital dönüşüm ile robotlar insanların işlerinin tamamına el koyacak, söylemi de bir efsanedir. Dijital teknolojiler bazı işlerin kaybolmasına yol açsa da verimlilik kazanımlarının yatırımları arttırmayı ile yeni işlerin oluşması beklenmektedir.

Link: Dijital dönüşüm Yıkıcı Olmak Zorunda Değil

Keyifli Okumalar,

Birsen

Ağustos 2019

Paylaşmak Güzeldir...